Konu 2 Sabah Rutini

 1. Doğru Zamanda Uyan

American Psychological Association tarafından yayınlanan 2012 bilim destekli bir araştırmaya göre, kendilerini “sabah insanı” olarak tanımlayan katılımcılar “gece kuşlarından daha mutlu ve sağlıklı” hissettiklerini bildirdiler. Bununla birlikte, araştırmadan elde edilen bir hipotez, tipik 9-5 iş gününün günün erken saatlerinde en iyi şekilde çalışanlara fayda sağlamaya yönelik olduğu ve ayrıca, daha erken uyanan birçok insanın genellikle daha üretken olduğu kanıtlanmıştır.

 

 1. Sabah Karar Verme Görevlerini Ortadan Kaldırın

Bazen üretken bir sabah geçirmenin en iyi yolu, bir gece öncesinden başlamaktır. Bir alışkanlık haline getirin!

Birçok üretkenlik uzmanı ve başarılı insan, sabahlarını önemli işlere (ve kahvaltıya) erken başlamak için özgür kıldığı için ertesi güne hazırlık yaparak akşamlarını geçirirler.

 

trello.com

 1. Zihninize Odaklanmak İçin Bir Sabah Rutini Oluşturun

Herkes için işe yarayan bir sabah rutini olmamasına rağmen, bir sabah rutini en etkili kılan bazı temel unsurlar vardır. Üretkenlik uzmanlarının sabah rutinlerini analiz ederseniz, birkaç ortak nokta bulacaksınız. Çoğunlukla hepsinin büyük resim hedeflerine odaklanma, minnettarlık ve günün saati için planlama vardır.

Üretkenlik koçu Zack Sexton’un sabah rutini şuna benzer:

 1. Su (20 oz. Genellikle limonlu)
 2. Sarılmalar (nişanlısı Nikida ile)
 3. Kahve
 4. Meditasyon
 5. İlham verici bir şeyler okuyun (genellikle saunada)
 6. Duş (saunalı ise) alın
 7. Takvime bakın
 8. Evernote’ta ilk günlük girişini başlatın (öğrenilen bir şeyle ilgili sorular, minnettar olunacak şeyler ve gün için neye odaklanmanız gerektiği dahil)

 

 1. Etrafta Hareket Et ve Hidrasyonu Sağla

Kendinizi harika hissettiğinizde, bu uyarıcıyı halletmek çok daha kolay hale gelecektir. Sabah egzersizi fikri sizi heyecanlandırmayabilir. Belki spor salonunda koşmak şöyle dursun, yataktan kalkmak bile yeterince zordur. Ancak ağırlık kaldırmanıza veya koşuya çıkmanıza gerek yok. Sadece etrafta dolaşmak kanınızın akmasını sağlar ve güne başlamanıza yardımcı olur.

 1. Kurbağa ya da Yavrularını Ye

Kişisel sabah rutininizi organize ettikten sonra, verimli bir gün için harekete geçme zamanı. “Kurbağa Yiyin” kitabının yazarı Brian Tracy, sabah felsefesini Mark Twain’den bir alıntıya dayandırıyor: “Her sabah yaptığınız ilk şey canlı bir kurbağa yemekse, günü bilmenin memnuniyetiyle yaşayabilirsiniz. bu muhtemelen tüm gün boyunca başınıza gelecek en kötü şeydir.«

Bahsettiği “kurbağa” sizin en önemli göreviniz veya işinizdir – en çok korktuğunuz şey, çünkü o kadar büyük ve önemli ki üzerinizde beliriveriyor. En büyük görevini ilk önce yapma alışkanlığını geliştirmek, sana her şeyden önce büyük bir başarı artışı sağlayabilir.

Sabah Rutininde Destekleyici Video

BU VİDEOYA YOUTUBE’DAN ERİŞİLMİŞTİR VE HERHANGİ BİR TELİF HAKLARINI İHLAL ETMEK AMACI OLMAKSIZIN ADİL KULLANIM YASALARINI UYGULAMAKTADIR. TELİF HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ, LÜTFEN KONUYU YAPICI BİR ADALET ANLAYIŞINDA ÇÖZMEK İÇİN BİZE ULAŞIN.