Konu 3 Dikkat et!

Bir iş sözleşmesinin içerebileceği veya içermesi gereken farklı bölümleri öğrendikten sonra, uygulamaya geri dönelim. Bir sonraki başlıkta, kendi iş sözleşmenizi aldıktan sonra başvurabileceğiniz bazı önemli ipuçlarını bir araya getireceğiz.

Önemli olan:

Sözleşmeyi aldıktan sonra şunları yapmalısınız:

  • daha önce sunulan yönlere özellikle dikkat edin
  • her şeyi anladığınızdan emin olun (gerçekten her şeyi!)

BU VİDEOYA YOUTUBE’DAN ERİŞİLMİŞTİR VE HERHANGİ BİR TELİF HAKLARINI İHLAL ETMEK AMACI OLMAKSIZIN ADİL KULLANIM YASALARINI UYGULAMAKTADIR. TELİF HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ, LÜTFEN KONUYU YAPICI BİR ADALET ANLAYIŞINDA ÇÖZMEK İÇİN BİZE ULAŞIN.

İş sözleşmenizi anlamaya çalışırken zorluklarla karşılaşırsanız, aile üyelerinizden veya arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Ayrıca yardım için başvurabileceğiniz resmi danışmanlık ofisleri de vardır, örneğin:

Source: Pixabay (ijmaki)

Temel olarak iş sözleşmenizi anlarken, dikkat etmeniz gereken ve özel ilgiyi hak eden bazı önemli şeyler vardır. Videoyu izleyiniz ve belirtilen temel noktaları not ediniz. Bakalım kaç tane buluyorsunuz!

BU VİDEOYA YOUTUBE’DAN ERİŞİLMİŞTİR VE HERHANGİ BİR TELİF HAKLARINI İHLAL ETMEK AMACI OLMAKSIZIN ADİL KULLANIM YASALARINI UYGULAMAKTADIR. TELİF HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ, LÜTFEN KONUYU YAPICI BİR ADALET ANLAYIŞINDA ÇÖZMEK İÇİN BİZE ULAŞIN.

Haydi toparlayalım! Videodan aldığınız notlarla bulgularınızı aşağıdaki kontrol listesi ile karşılaştırın. Burada eksik olan yönler var mı yoksa videoda belirtilen daha fazla yön buldunuz mu?

✅❌  Biçim: İş sözleşmeniz yazılı olarak imzalanacak mı?

✅❌  Sözleşme Tarafları: Sözleşme tarafları açık mı ve tam olarak adlandırılmış mı (örneğin, sözleşmeyi kiminle imzalıyorsunuz? İnsan kaynakları departmanı başkanıyla, şirketin yasal temsilcisi ile mi yoksa başka bir şekilde mi?)

✅❌  Sözleşme süresi: İş ilişkisinin başlangıç tarihi net mi ve sözleşmenize dahil mi? Sözleşme süresi sınırlı mı yoksa sınırsız mı? Öngörülen bir deneme süresi var mı ve ne kadar sürüyor?

✅❌  İş tanımı: Pozisyonunuz, görevleriniz ve sorumluluklarınız açıkça belirtilmiş mi? Hepsini anlıyor musunuz, bu bilgiler şirketin yapısı içinde mi?

✅❌  İş Maaşı : Sözleşmenizde maaş olarak kesin bir miktar belirtilmiş mi? Aylık maaş mı yoksa saatlik ücrete mi dayanıyor? Fazla mesai ücreti ne olacak?

✅❌  Çalışma saatleri: Kaç çalışma saati öngörülüyor ve bunların ne zaman yapılması gerekiyor? Ve yine: Fazla mesai ücreti ne olacak?

✅❌  Tatil: Kaç günlük tatil hakkınız var? Gelecekte gün sayısının artırılması öngörülüyor mu?

✅❌  Hasta olunan günler: Hasta notu ne zaman verilecek? Bu bağlamda belirtilen başka ilgili hususlar var mı?

✅❌  Bildirim : Sözleşmeye dayalı bir ilişkide, her iki sözleşme tarafı için belirli bildirim yükümlülükleri vardır. Bu bildirim süreleri yasal olarak normalden daha uzun mu? Neden?